Co zobaczyć podczas wizyty we Wrocławiu? 5 najważniejszych atrakcji!

Wrocław nosi wiele imion – nazywany miastem mostów, krasnali, europejską stolicą kultury. Dla nas to przede wszystkim jedno z najważniejszych miast w Polsce i największa atrakcja Dolnego Śląska. Wrocław to piękne, wielokulturowe miejsce o bogatej historii – ilość zabytków zachwyca i sprawia, że chce zostać się tu na dłużej!
Planujesz wycieczkę do Wrocławia i nie wiesz, które punkty miasta warto odwiedzić? Zapoznaj się z naszych krótkim przewodnikiem, który prezentuje najważniejsze zabytki kulturalnej stolicy Dolnego Śląska.
Rynek we Wrocławiu

1. Wrocławski Rynek

Wymieniane wrocławskich atrakcji musimy zacząć od jednego z najważniejszych punktów miasta – wrocławskiego rynku. Na obszarze 4 hektarów kiedyś znajdował się jeden z największych placów handlowych w Polsce! Rynek jest otoczony przez 60 malowniczych kamieniczek – najbardziej znane to Jaś i Małgosia: średniowieczne kamienice połączone ze sobą arkadą.
Bez wątpienia najważniejszym punktem na wrocławskim rynku jest stary Ratusz z tarczą zegara astronomicznego – to unikatowy zabytek architektury gotyckiej. Najstarsza część ratusza została wzniesiona ok. 1299 roku. To właśnie z ratuszowej wieży, co niedzielę o godzinie 12:00 rozbrzmiewa hejnał wrocławski – tradycyjna pieśń jest wygrywana na cztery strony świata.
Co ciekawe, do niedawna na wrocławskim rynku działała najstarsza restauracja w Europie – Piwnica Świdnicka. Lokal powstał ponad 700 lat temu i stołowały się w nim znamienite osobistości, m.in. Goethe czy Chopin. Niestety Piwnica Świdnicka została zamknięta w 2017 roku.

2. Dzielnica czterech wyznań

Nazywana również Dzielnicą Wzajemnego Szacunku – to obszar w obrębie ulic Kazimierza Wielkiego, Pawła Włodkowica, św. Mikołaja i św. Antoniego. Na niewielkim terenie znajdują się niezwykłe zabytki architektury sakralnej różnych wyznań. W bliskim sąsiedztwie zlokalizowane są:
  • Prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy
  • Katolicki kościół św. Antoniego z Padwy
  • Ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej
  • Synagoga pod Białym Bocianem
Wszystkie świątynie są otwarte dla odwiedzających – to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o innych wyznaniach i kulturach. Wierni chętnie organizują wspólne imprezy o charakterze charytatywnym i spotkania edukacyjne, których celem jest przybliżenie różnorodności religijnej miasta.
Panorama Racławicka

3. Panorama Racławicka

Odwiedzając Wrocław, nie można zapomnieć o Panoramie Racławickiej – to jedno z największych dzieł w polskiej historii malarstwa! Ogromne, panoramiczne malowidło ma wymiary 15 x 114 metrów! Obraz został namalowany w latach 1893-1894 - w celu uczczenia setnej rocznicy Powstania Kościuszkowskiego.
Dzieło zaprezentowane jest na okręgu, a dodatek realnych rekwizytów sprawia wrażenie, że oglądamy obraz w 3D. Wycieczka trwa trzydzieści minut – przez trasę obok malowanych scen przeprowadza nas głos lektora, który dokładnie opisuje sceny na kolejnych fragmentach obrazu.

4. Ostrów Tumski

Zwiedzając Wrocław, musisz wybrać się na klimatyczny spacer po Ostrowie Tumskim! To najstarsza część miasta, która w przeszłości znajdowała się na wyspie. Do dzielnicy prowadzi „Most Tumski” – często nazywany też mostem zakochanych, ze względu na dużą liczbę kłódek pozostawionych tu przez zakochane pary. Co ciekawe – przez liczne kłódki, Most Tumski podobno jest najbardziej obciążonym mostem w Polsce.
Ostrów Tumski to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców miasta – malownicza dzielnica pełna jest zabytków, dzieł architektury i muzeów. Do najważniejszych zabytków w tej części Wrocławia należy gotycka katedra św. Jana Chrzciciela i kościół Świętego Krzyża.

5. Mostek Pokutnic

Nazywany również Mostkiem Czarownic – to połączenie między dwoma wieżami kościoła Marii Magdaleny. Mostek zbudowano w XV wieku: pełnił funkcję punktu widokowego (znajduje się na wysokości 45 metrów) i w przeszłości często grywała na nim orkiestra. Liczne pożary i zniszczenia sprawiły, że mostek wielokrotnie odbudowano – ostatni raz w 1888-1892 roku.
Zapewne zastanawiacie się, skąd wzięła się nazwa mostku? Nawiązuje ona do jednej z wrocławskich legend, wg. Której po zmroku po mostku miały szwendać się pokutujące dusze zmarłych. Jedno podanie wskazuje na dusze zmarłych w mieście podróżnych, inne – na dusze próżnych kobiet, które zamiast o pracy i rodzinie, myślały o kokietowaniu mężczyzn i romansach.

A na koniec…

Nie możemy zapomnieć o jednej z największych atrakcji miasta – wrocławskich krasnalach! Każdy krasnal ma swoje imię, specjalizację i opiekuna. Podczas swojej wyprawy do Wrocławia spróbuj odnaleźć wszystkie krasnale! To może być prawdziwe wyzwanie - ich liczba stale rośnie od 2005 roku! Więcej o wrocławskich krasnalach przeczytasz tutaj.